ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode

EuReCa
МЕРЕЖА ДІАЛІЗНИХ ЦЕНТРІВ
МенюМеню

Хронічна хвороба нирок: що треба знати

Хронічна хвороба нирок  – це велика група захворювань, що мають різні причини, але об’єднуються тим, що мають тривалий перебіг (більше 3-х місяців) та тенденцію до прогресування аж до повної втрати функцій нирок.

Термінологія
Хронічна ниркова недостатність (ХНН) – застарілий термін, якій зараз рідко вживаються. Сучасний термін, що походить із новітніх класифікацій – хронічна хвороба нирок (ХХН), в англомовній літературі – Chronic Kidney Disease (CKD) . У випадку хронічної хвороби нирок V стадії інколи використовують термінальна (тобто кінцева) хронічна ниркова недостатність (англійський еквівалент – ESRD – end-stage renal disease).

Симптоми

Негайно зверніться до свого лікаря, якщо ви помітили будь-який із цих потенційних ознак та симптомів ХХН:

 • Зміни у сечовипусканні
  Здорові нирки допомагають фільтрувати кров для утворення сечі. Коли нирки погано функціонують, можуть виникнути проблеми із сечовипусканням, такі як необхідність частіше мочитися або ознаки крові в сечі. Піниста сеча також може бути раннім ознакою того, через пошкоджені нирки туди потрапляє білок.
 • Втома
  Зниження функції нирок може призвести до накопичення токсинів у крові, що спричиняє дефіцит енергії або надзвичайну втому. Також, ХХН може стати причиною анемії, яка змушує вас почувати себе втомленими або слабкими через недостатню кількість еритроцитів.
 • Свербіж
  Суха шкіра і свербіж може бути ознакою того, що у вас дисбаланс мінералів та поживних речовин у крові через хворобу нирок. Свербіж часто викликається високим рівнем фосфору в крові.
 • Набряки в руках, ногах або стопах
  Якщо нирки не виводять із тіла зайву рідину та натрій, на ногах або інших нижніх кінцівках може з’явитися набряк.
 • Задишка
  Якщо нирки не виводять достатню кількість рідини, в легенях може накопичуватися зайва рідина, що може спричинити задишку. Індукована ХХН анемія, яка виражається нестачею кисню, що несе еритроцити, також може спричинити задишку.
 • Біль у попереку в спині
  Ви можете відчувати локалізований біль біля нирок, який не змінюється або посилюється при русі або розтягуванні. Нирки розташовані по обидва боки від хребта в попереку, і проблеми з нирками можуть викликати біль у цій області. Біль у спині також може бути пов’язана з інфекцією або закупоркою нирок, що може призвести до пошкодження нирок.
 • Зниження апетиту
  Накопичення токсинів через порушення функції нирок може призвести до втрати апетиту, через те, що ви відчуваєте ситість, нудоту або втому.
 • Набряки навколо очей
  Білок, що витікає з сечею внаслідок пошкодження нирок, може спричинити стійку набряклість навколо очей, що є ранньою ознакою захворювання нирок.
 • Аномальні рівні фосфору, кальцію або вітаміну D
  Порушення функції нирок може спричинити електролітний дисбаланс, такий як низький рівень кальцію або високий рівень фосфору, що може призвести до м’язових спазмів.
 • Аномальний аналіз сечі
  Висока кількість білка у вашій сечі, що називається протеїнурією , може бути ознакою захворювання нирок. Здорові нирки фільтрують відходи та рідину, дозволяючи білку повертатися до крові. Коли нирки не функціонують належним чином, білок витікає у вашу сечу.
 • Високий кров'яний тиск
  Надлишок рідини та натрію накопичується внаслідок хвороб нирок може призвести до підвищення артеріального тиску. Високий кров'яний тиск також може пошкодити судини нирок і призвести до погіршення захворювання нирок з часом.

Фактори ризику

 • Сімейний анамнез або передумови
  Хтось із вашої родини має захворювання ниркок
  Ваш вік старше 50 років
 • Проблеми зі здоров’ям
  Діабет (високий рівень цукру в крові)
  Гіпертонія (високий кров'яний тиск)
  Серцево-судинні захворювання
  Закупорка нирок або сечоводу
  Ожиріння
  Вовчак
 • Етнічна приналежність
  Афро, латино або індіанське походження - певні етнічні групи більш схильні до діабету та високого кров'яного тиску, що є факторами ризику ХХН
 • Спосіб життя
  Надмірне використання ліків з ібупрофеном, напроксеном або ацетамінофеном
  Хронічне вживання наркотичних препаратів

Причини

Ускладнення

 • Анемії
 • Серцево-судинні захворюваня
 • Порушення обміну фосфору і кальцію
 • Порушення кислотно-основного стану крові
 • Порушення харчового статусу
 • Порушення обміну електролітів
 • Порушення ліпідного обміну

Стадії хронічної хвороби нирок

В Україні прийнята така сама класифікація ХХН, як і в усьому світі, а старий термін хронічна ниркова недостатність використовується лише для пацієнтів з ХХН ІІІ стадії і нижче. Також можна зустріти термін «термінальна ниркова недостатність», що відповідає ХХН V стадії та англійському терміну “end-stage renal disease — ESRD”. Інколи, в ІІІ стадії ХХН виділяють стадії ІІІа (ШКФ — 59-45)та ІІІb (ШКВ — 44-30).

Стадія
Опис
ШКФ (мл/хв./1,73 м2)
Рекомендації
І
Пошкодження нирок з нормальною або підвищеною ШКФ
≥ 90
Діагностика і лікування основного захворювання. Оцінка швидкості його прогресування. Ренопротекція. Діагностика та лікування ускладнень.
ІІ
Пошкодження нирок з легким зниженням ШКФ
60-89
ІІІ
Помірне зниження ШКФ
30-59
ІV
Виражене зниження ШКФ
15-29
Діагностика та лікування ускладнень. Підготовка до замісної ниркової терапії.
V
Ниркова недостатність
< 15 (або діаліз)
Замісна ниркова терапія за відсутності протипоказань.


(Класифікація хвороб сечової системи для нефрологічної практики. Український журнал нефрології та діалізу, №4 (40), 2013.)

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.

Як безкоштовно отримати лікування гемодіалізом
Як безкоштовно отримати лікування гемодіалізом

Чотири кроки, для початку безкоштовно лікування діалізом у безпечних і комфортних умовах за програмою медичних гарантій.Дізнатись більше

Як працюють нирки
Як працюють нирки

Основна функція нирок - підтримувати хімічний баланс у вашому тілі цілодобово та без вихідних. Подумайте про них як про власний персональний комплексний завод з переробки відходів.Дізнатись більше

Хто такий нефролог
Хто такий нефролог

Нефрологи клініки EuReCa (Київ) мають великий досвід інтенсивної терапії – ситуацій, коли життя пацієнта залежить від швидкості прийняття рішень та врахування будь-яких дрібниць.Дізнатись більше

Лікування
Лікування

Основою лікування хронічної хвороби нирок (ХХН) є визначення та лікування її причини, а також спеціальні втручання (дієтичні, медикаментозні тощо),Дізнатись більше

Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
Мультидисциплінарна клініка EuReCa